Ing. Josef Gulyás

Ing. Josef Gulyás

Jak dlouho v CZ LOKO pracujete?

V CZ LOKO, resp. v předchůdcích CZ LOKO, což byla ŽOS Česká Třebová a společnost ČMKS Holding a.s., v zásadě pracuji od ukončení střední školy – což znamená od roku 1993. Byl jsem „produktem“ tehdejšího učňovského školství a studoval jsem už pod křídlem budoucího zaměstnavatele. Dnes se k tomu vracíme ve spolupráci CZ LOKO a odborných škol, což mi připomíná známé rčení, že všechno bylo už jednou už vymyšleno.

Můžete nám přiblížit, co přesně je náplní Vaší práce?

Slovo náplň bych vyměnil za slovo „role". Mojí rolí je primárně vybrat správné lidi na správná místa, vhodně je motivovat a definovat jejich odpovědnosti a pravomoc tak, abych z nich dostal to nejlepší. Další část mojí role je jasná, a to především dlouhodobá definice a určení strategických cílů společnosti na základě informací a dat, které jednotlivé týmy přinášejí z trhu nebo ze interně z firmy. Za to zásadní považuji dobře určit, komunikovat, motivovat a následně vymáhat konkrétní vize a cíle společnosti tak, aby od generálního ředitele po dělníky každý tyto cíle chápal stejně, aby je akceptoval, podporoval a podle toho se choval a pracoval. V CZ LOKO tomu říkáme „firemní kultura“, jejíž součástí je vytváření prostředí vhodného pro efektivní práci na všech úrovních.

Co se Vám nejvíc líbí na Vaší práci?

Hlavně možnost ovlivňovat a podílet se na tom, jaké CZ LOKO je a bude, kam CZ LOKO směřuje, možnost si plnit si týmové i svoje profesionální cíle. Ze zkušenosti mohu říci, že jsme jednou z výjimek, kde mají zaměstnanci možnost ovlivňovat, co se kolem nich děje. Pokud bychom byli součástí nějakého nadnárodního koncernu nebo státní firmou, bude nám to diktováno z vnějšku. My však máme to štěstí, že nám toto naši akcionáři umožňují. Baví mě kreativita, nové přístupy, změny, nesnáším stereotyp. Pak také to, že má CZ LOKO tak unikátní a technicky komplexní produkt, jako je lokomotiva. Málo si uvědomujeme, jak jsme výjimeční. Výrobců lokomotiv je pár na celém světě opravdu velmi málo. CZ LOKO se v segmentu posunovacích a univerzálních lokomotiv stalo za poslední 2 roky jedničkou v Evropě – což se před deseti, možná i pěti lety mohlo zdát jako sci-fi, mít takovou ambici, ale dokázali jsme to – za což patří díky všem zaměstnancům a kolegům v CZ LOKO.

Jak vnímáte CZ LOKO jako zaměstnavatele?

Jako firmu, která nabízí především dlouhodobou stabilitu železnice. Obecně je to velmi perspektivní obor, který méně podléhá výkyvům na trhu. a Všem velmi doporučuji, aby si toto uvědomili a nehnali se za krátkodobým a riskantním ziskem za každou cenu. Dále vnímám CZ LOKO jako firmu, která je ochotná neustále zlepšovat pracovní prostředí pro zaměstnance, investovat do jejich vzdělání a rozvoje, ale zároveň jako firmu, která je orientovaná na výkon a ten výkon od svých zaměstnanců logicky požaduje – což mi přijde fér – vždy je něco za něco. Mám možnost srovnávat a já osobně bych neměnil – proto jsem v CZ LOKO tak dlouho.

A na závěr jedna osobní otázka – jaké jsou Vaše koníčky?

Jednak jsem tak trochu „věčný student“, vzdělání doplňuji postupně v rámci práce. Jako mladší jsem dobrých rad rodičů moc nedbal a potřeboval jsem si dělat vše podle svého, což dost bolelo, ale věřím tomu, že mě to zase naučilo zdravé pokoře. Průšvihy jsem neměl jen pracovní, ale i osobní. Z toho jsem si odnesl zase to, že největší priorita kromě zdraví, je rodina a zázemí. Vzhledem k tomu, že moje současná pracovní pozice je energeticky, časově a stresově dost náročná, snažím se to kompenzovat sportem a pohybem, jak to jen jde. Takže kolo, posilovna, kolečkové brusle, potápění. Také a jsem velký motoristický fanoušek – motorky, formule, zkrátka všechno, co má kola a motor (a časem možná i něco jiného než motor).

Další příběhy zaměstnanců

Zajímá Vás práce v perspektivní firmě?

Prohlédněte si nabídku volných pozic.

Přehled pozic

×